Niecenzurowana biblioteka

[Podczas obowiązkowego pobytu w domu w czasie pandemii, ale nie tylko], warto zwrócić uwagę na bardzo ciekawy projekt międzynarodowej organizacji "Reporterzy Bez Granic" stworzony dzięki artystom i inżynierom z BlockWorks, który sprawia, że dziennikarze, w swoim kraju cenzurowani, mogą zabrać głos dzięki... grze. Niecenzurowana biblioteka to serwer Minecrafta ze światem zbudowanym jako ogromna budowla przechowująca kolekcje tekstów reporterów z całego świata. Zawiera specjalnie wydzielone pomieszczenia poświęcone Rosji, Egiptowi, Meksykowi, Arabii Saudyjskiej i Wietnamowi.  


Film promujący projekt.



Widok biblioteki z lotu ptaka. Zdjęcie z filmu promocyjnego. 

Biblioteka wygląda imponująco prawdziwie. Została zaprojektowana przez firmę BlockWorks, która stworzyła już setki projektów dla całej gamy firm. Designerzy z BlockWorks wykorzystują Minecrafta w bardzo kreatywny sposób, żeby budować wirtualne przestrzenie łączące ludzi i pozwalające im przenieść się do niekiedy inaczej niedostępnych miejsc. 


Wnętrze biblioteki. Zdjęcie z filmu promocyjnego. 

Mapa świata z biblioteką jest ogólnodostępna i może ją pobrać każdy (gra nie jest cenzurowana). Dziennikarze, których teksty możemy tam przeczytać to: Jamal Khashoggi (saudyjski dziennikarz i komentator polityczny, zamordowany na terenie saudyjskiego konsulatu, najprawdopodobniej za krytykę Mohammada bin Salmana), autorzy grani.ru (portalu rosyjskiej redaktorki Yulii Berezovskaiej, która walczy z cenzurą internetu w Rosji), Nguyen Van Dai (wietnamski dziennikarz, aktywista i bloger, wielokrotnie aresztowany za swoją działalność), Javier Valdez (meksykański dziennikarz i założyciel gazety Riodoce, poświęconej przestępstwom i korupcji na terenie stanu Sinaloa, zamordowany przez niezidentyfikowanego sprawcę), autorzy Mada Masr (egipskiego portalu, na którym dziennikarze w dużej mierze anonimowo, publikują niezależne teksty o ważnych sprawach kraju).     


Polecane źródła:
* Oficjalna strona biblioteki: https://uncensoredlibrary.com/en 
* Reporterzy Bez granic: https://rsf.org/en
* Atykuł na portalu "Lubimy czytać": https://lubimyczytac.pl/aktualnosci/13620/nieocenzurowana-biblioteka-w-grze-minecraft-bronia-wolnosci-slowa

Komentarze